top of page

Metin Evren           

metin evren.jpg
MET%25C4%25B0N%2520EVREN_edited_edited.j

Teşekkürler! Mesaj gönderildi.

METİN EVREN’İN 28 NİSAN 1960 ANILARI

 

Ben 1959 yılında Fatih yurduna girip 1960 yılında Beyazıt yurduna geçtim . Turan Emeksiz'in öldürüldüğü  ve Nedim Özpolat  isimli lise öğrencisinin tank altında kalarak şehit olduğun 28.Nisan.1960  günü İTÜ'deki derslerimizi bırakıp yürüyerek Beyazıt’taki  İstanbul Üniversitesi  kampüsündeki mitinge katılan öğrencilerden birisi idim..

Bizim geçişimizden sonra köprülerin açıldığını öğrendik. Tıbbiyeli öğrenciler tarafından gelişen olaylara göre  adapte edilmiş  Osman Paşa Marşı'nın   yazılı olduğu pusulalarını ve nereden ve nasıl temin edildiğini  bilmediğim, taze çeyrek ekmek, zeytin ve peynirden oluşan  kumanyaların dağıtıldığını ve marş antrenmanlarının yapıldığını hatırlıyorum. Gece yarısına doğru  öğrencilerin  toplanma  faaliyeti başladı, yurda gitmeyi düşünmedim. Kurtarıcı olarak İstiklal Marşı'mıza sarıldık ama etkili olmadı. Askerler bizi toplayıp GMS'lere bindirdi.O saatlerde Laleli'den geçerken insanlarımızın camlara ve balkonlara çıkarak alkışlarla bize destek verdiklerini de unutamıyorum. Geceyi Davut Paşa kışlasında geçirdik. Sabah kahvaltısı verildi, futbol maçı düzenlendi. Kaçma planı yapmaya başladık. Tarif edilen istikamette bir çıkış vardı. Nöbetçi asker mani oluyor gibi yaparak bizi çıkardı. Bilmediğimiz yerlerde koşar adımlarla ana yola çıktık ve bir minibüsle oralardan uzaklaşıp yurdumuza ulaştık .Daha sonra r ahmetli ağabeyim Çetin  benim güvenliğimi düşünerek tren biletimi almış ve beni Erzurum'a göndermişti ,ruhu şad olsun.İhtilalde Erzurum'da idim.

Hey gidi günler hey...

2. Başlık

ANI 2 :

  •  Yemek dağıtımında bazılarına torpil yapıldığı iddiası nedeniyle dağıtımın yapıldığı pencere kapatılıp alt tarafına yarım daire küçük bir  pencere bırakılmıştı ama çözüm olmadı.

      Adamı olanlar ,kendilerine sıra geldiğinde tanıtımlarını yaparlardı.

  • Yurtta erkeklerin kaldığı dönemde akşam yemekleri için kuyruk oluşurdu. Yan binaya kızlar yerleştirildiğinde ,erkekler çoğunlukla dışarıda bekler ve uygun zaman oluştuğunda içeri girerdi.                                                                                              Tabii kendilerine çeki-düzen verdikten sonra.

  • Kızlar yatakhanesinin bakım hizmetler için orta yaşlı bir karı-koca görevlendirilmişti. Enişte diye çağırdığımız görevli biraz safça idi. Ondan , kızlar hakkında bilgiler istenirdi. Aklımda kalan soru ,kızların nasıl uyandırıldığı idi. Uyuyanları elimle sarsarım diyordu, ”neresinden tutuyorsun” dediğimizdeki gülüşünü ve gevelemesini unutmuyorum.

bottom of page