top of page

1918  yılında zeplinden çekilmiş olan Fatih Camii Avlusu fotoğrafı (kırmızı çerçeveye alınmış bina yurt olan binadır)

BÖLÜM : 2      

MMV YURT BİNAMIZ

İstanbul’daki tarihi Fatih Camiinin avlusundaki  eskiden Askerlik Şubesi olan (Şimdiki Müftülük) Malta Çarşısı girişindeki tarihi taş bina MMV Yüksek Tahsil Talebe Yurdu yapılmış.

Kayıt işlemlerimi tamamladıktan sonra   beş aydır kalmakta olduğum Sultanahmet’teki  özel sivil yurttan eşyalarımı bavula doldurup tramvaya atladım.Yanımda Kastamonu Lisesinde birlikte yatılı okumuş olduğum İstanbul’lu Sümer Avşar var. Halen Hukuk Fakültesi birinci sınıfında da birlikteyiz. Fırlamanın teki.Ben o nu nasıl “ fırlama bir İstanbul çocuğu olarak niteliyorsam”, o da benl. . hatta tüm subay çocuklarını “fırlama”( ele avuca sığmaz, marifetli,uyanık…) olarak görenlerden..Tramvayda konuşuyoruz; Sümer, “Şimdi görürsün ebeninkini, tam yerine düştün oğlum.. üüüff! fırlama yatağı, dikkat et de yemesinler seni “ diye uyarıyor beni.Sağ elimi yumruk yapıp sadece onun göreceği gibi yan tarafımdam bileğimi aşağı yukarı birkaç kez sallayıp “Nahh alırsın sen işaretini çaktım” hemen.Hareketimi gördü  hafifçe başını iki yana salladı ve “ Ehh , görüşürüz bakalım” dedi

Yurdun açılması o günün şartlarında bizler için Allahın bir lütfu olmuştu.Devlete ait bir iki yurt dışında ( Site Talebe Yurdu, İstanbul Teknik Üniversitesi Yurdu gibi) kalınabilecek temiz ve ucuz yurtlar yoktu.Ev sahipleri de evlerini her nedense  Üniversite öğrencilerine  kiraya vermeye pek yanaşmıyorlardı.Bu yüzden o gün büyük bir sevinçle yurda yerleştim.

Yurt binası eski taş konaklardan biri, kalın duvarları var. Cami avlusunun Malta Çarşısı ile birleştiği sol köşedeki ilk bina.Bina girişndeki üç dört basamaklı mermer merdivenin iki yanında kalın yuvarlak, başlıklı 3 metrelik iki mermer sütun üst katın alt kısmındaki terasın alt dayanakları, kapı desen kale kapısı gibi iki kanatlı geniş ve yüksek, üstü işlemeli antika ağır   bir kapı.Yurt binasının hafif sağ karşısında Fatih Camiinin yükselen ön duvarının sol köşesi var.Caminin Ana Giriş Kapısı da sağa doğru bu köşenin elli metre kadar aşağısında kalıyor.Daha aşağıya doğru yürüyünce içinde Sultan Fatih Mehmed’in türbesinin de bulunduğu hazireye ulaşıyorsunuz, daha da yürüyünce avlunun sonundaki üstü kemerli çıkışı kullanarak Saraçhane’ye doğru yol alabiliyorsunuz.

Yurda girişte alttaki geniş holün sağında ve solunda üçer oda kapısı var. Soldaki ilk oda Müdüriyet odası, (kayıtların yapıldığı yer).  Hemen yanındaki kapı alaturka tuvaletli bir lavaboya ait, omun yanındaki üçüncü kapı nispeten büyükçe , içinde küçük masa ve sandalyelerin bulunduğu oturma odasına ait.

Sağdaki küçük odada çift katlı ranzalarla döşenmiş yataklar var, yanındaki küçük odaya temizlik malzemeleri,yedek temiz çarşaflar, nevresimler, battaniyeler vs yerleştirilmiş. Merdiven başındaki büyük odaya bir ping pong masası konmuş ( yurt kalabalıklaşınca bu oda da daha sonra yatakhaneye dönüştürüldü)

Soldan ve sağdan büyük odaların kapılarının yanı başından üst kata çıkan genişçe iki merdivenden dört metre kadar yükseldikten sonra küçük bir sahanlık aracılığı ile ortada birleşip on basamaklı tek merdiven halinde üst karın salon kapısına ulaşıyor.

Alt kattaki merdivenlerin arasındaki boş kalan orta kısımdan ibaret olan geçitten binanın arka tarafındaki avluya çıkılıyor.

Üst kapıdan salona girilince  ilk göze çarpan yüksek tavanın ortasından sarkan antika ,büyükçe bir kristal avize oluyor.Üst kattaki oda düzeni alt kattakilerin aynı, merdivenden çıkınca  sol tarafta  ortadaki kapının üzerinde kocaman bir asma kilit sallanıyor.Burası öğrencilerin şahsi valizlerinin topluca konduğu, ihtiyaç duyulması halinde izinle girilen içinde raflı bölmelerin de bulunduğu bir depo.Sağda ortadaki kapı tıpkı alttaki gibi küçük alaturka tuvalet ve lavaboya ait.Diğer odaların dördü yine ranzalı yatakhaneler olarak düzenlenmiş.Salonun camiye bakan ön duvarında iki kocaman pencere ve aralarında öndeki terasa açılan ve yine kocaman camlı bir kapı yer alıyor.Kapıdan  çıkıldığında  cami ve cami avlusu manzaralı geniş ve şirin bir balkona ulaşmış oluyorsunuz.Etrafı

bottom of page